Historie | Šenk Špejchar Březnice

Špejchar, špýchar, sýpka - je název hospodářsky velmi významného objektu, který sloužil k uskladnění obilovin pro jejich následné využití především v době nouze.

Březnický Špejchar je klasická barokní budova s valbovou střechou, postavená převážně z kamenného zdiva s vnitřní stropní výplní z původního ručně tesaného trámoví ze 17. století.

Objem jednotlivých trámů se blíží k 1 m krychlovému, délce 10 metrů v plném profilu. Stáří těchto prvků se odhaduje na neuvěřitelných 500 let. S trochou nadsázky se dá říci, že když sedlák sázel stromky pro budoucí trámoví Špejcharu, říkal si: “... tak, Kolumbe..., už jeď objevit tu Ameriku...“.

Vystavění daného objektu se podle jednotlivých pramenů datuje do roku 1689, což dokládá i objevený letopočet na trámu v šenku.

Nad původním kamenným portálem vstupních dveří je umístěn žulový erb Přibíka Jeníška z Újezda, pána na březnickém panství a královského prokurátora neslavně proslaveného popravou dvaceti sedmi českých pánů po prohrané bitvě na Bílé Hoře roku 1620.

Březnický Špejchar patří mezi historicky významné objekty města a stojí za to do něho nejen nahlédnout, ale také v něm prožít příjemné chvíle u výborné kávy nebo s talířem kuchařovy speciality na stole.

 

Otevírací doba: Pá 17-22, So 10-22, Ne 10-18

Denní menu

Špenátová7 Kč
Kynuté borůvkové knedlíky s tvarohovým přelivem92 Kč
Palačinky se sladkým tvarohem a lesním ovocem92 Kč
Kuřecí roláda s nádivkou s kopřivami, bram. kaše 92 Kč
Vepřové medajlonky s roquefortovou omáčkou, opeč. bram.92 Kč
Smažený vepřový nebo kuřecí řízek, vař. bram.115 Kč
Smažený sýr, vař. bram., tatarka115 Kč
TOČENÉ PIVO HEROLD 11 a PLZEŇ sebou25 Kč
JÍDLO VÁM DOVEZEME NEBO MOŽNO OSOBNĚ VYZVEDNOUT0 Kč
VAŘÍME AŽ DO 20:000 Kč