Historie | Šenk Špejchar Březnice

Špejchar, špýchar, sýpka - je název hospodářsky velmi významného objektu, který sloužil k uskladnění obilovin pro jejich následné využití především v době nouze.

Březnický Špejchar je klasická barokní budova s valbovou střechou, postavená převážně z kamenného zdiva s vnitřní stropní výplní z původního ručně tesaného trámoví ze 17. století.

Objem jednotlivých trámů se blíží k 1 m krychlovému, délce 10 metrů v plném profilu. Stáří těchto prvků se odhaduje na neuvěřitelných 500 let. S trochou nadsázky se dá říci, že když sedlák sázel stromky pro budoucí trámoví Špejcharu, říkal si: “... tak, Kolumbe..., už jeď objevit tu Ameriku...“.

Vystavění daného objektu se podle jednotlivých pramenů datuje do roku 1689, což dokládá i objevený letopočet na trámu v šenku.

Nad původním kamenným portálem vstupních dveří je umístěn žulový erb Přibíka Jeníška z Újezda, pána na březnickém panství a královského prokurátora neslavně proslaveného popravou dvaceti sedmi českých pánů po prohrané bitvě na Bílé Hoře roku 1620.

Březnický Špejchar patří mezi historicky významné objekty města a stojí za to do něho nejen nahlédnout, ale také v něm prožít příjemné chvíle u výborné kávy nebo s talířem kuchařovy speciality na stole.

 

Otevírací doba: Pá 17-22, So 10-22, Ne 10-18

Denní menu

Uzený vývar s rýží30 Kč
Vepřové na žampionech, rýže96 Kč
Smažený holandský řízek, bram. kaše, okurka96 Kč
Hovězí gulášek s cibulkou, h.k.109 Kč
Pečená Kuřecí jatýrka, zámecký brambor s rozmarýnem119 Kč
Gnocchi s kuřecím, smetanou, špenátem a česnekem129 Kč